Virtuti Militari "Ponurego"
Jak zapewne większość czytelników niniejszego bloga wie, za rozbicie w 1943 roku więzienia pińskiego por. Jan Piwnik został odznaczony Orderem Wojennym Virtuti Militari V klasy. Natomiast podczas symbolicznych uroczystości pogrzebowych jego prochów, jakie odbyły się w dniach 10-12 czerwca 1988 roku na Kielecczyźnie, przyznano mu VM IV klasy. Jak udało mi się ustalić w trakcie zbierania materiałów do zarysu biografii Piwnika, jego przygoda z najwyższym polskim odznaczeniem wojskowym była jednak nieco dłuższa…
2. Order Wojenny Virtuti Militari V klasy |
3. Wyciąg z rozkazu odznaczeniowego za akcję w Pińsku |
4. Cygarniczka, w której dostarczono "Ponuremu" wyciąg z rozkazu odznaczeniowego za akcję w Pińsku |
Co ciekawsze Piwnik miał szansę otrzymać Order V klasy po raz trzeci! W trakcie moich poszukiwań natrafiłem na Wniosek o nadanie Virtuti Militari V kl. z dnia 28.X.1944 r., podpisany przez p.o. Komendanta Okręgu Nowogródek. Jednym z 10 przedstawionych do odznaczenia był właśnie „Ponury”. Z wymienionych osób tylko osiem otrzymało VM. Natomiast przy Piwniku znalazł się zapis: mogę dać ZKZzM (Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami). W biuletynie środowiska byłych akowców z Nowogródczyzny "Szlakiem Narbutta" fakt ten jest tłumaczony zasadą nienadawania VM tej samej klasy po raz drugi.
5. Order Wojenny Virtuti Militari IV klasy |
___________________________________________
Źródła ilustracji:
1 - Fot. Tadeusz Rylski, ze zbiorów Krystyny Rylskiej.
2, 5 - Ze zbiorów Kwatery Majora "Ponurego" w Janowicach, fot. Wojciech Königsberg.
3, 4 - Ze zbiorów Kwatery Majora "Ponurego" w Janowicach, za: M. Jedynak, W. Königsberg, Sz. Mróz, Major Jan Piwnik „Ponury” (1912-1944). W 100. rocznicę urodzin, Starachowice 2012.
Komentarze
Prześlij komentarz