Pierwsze dni wojny w pamięci Józefa Piwnika
1. Od lewej: Katarzyna Piwnik, Józef Piwnik, Wacław Sokołowski – brat Jakuba Sokołowskiego, męża Agnieszki Sokołowskiej (z domu Piwnik), Jan Piwnik |
Są w życiu człowieka daty, które głęboko zapadają w pamięć, stanowiąc granicę po przekroczeniu której obraz świata wydaje się zupełnie inny. Niezaprzeczalnie jednym z takich dni stał się 1 września 1939 r., kiedy to miliony Polaków wtłoczone zostały w tryby machiny wojennej.
Wspomnień z tego okresu jest cała masa. Część zapisana na papierze lub wszelkiego rodzaju innych nośnikach, a reszta przekazywana z pokolenia na pokolenie i traktowana jako rodzinna tradycja. Historycy wykorzystując tego typu źródła zwracają szczególną uwagę na względy faktograficzne, socjologowie na procesy społeczne, a filmowcy najczęściej eksponują ludzkie emocje. Niemniej jednak każda relacja niesie ze sobą pewną wartość.
2. 3 kompania Grupy Rezerwy Policyjnej. Częstochowa 21 maja 1939 r. Jan Piwnik siedzi w drugim rzędzie, 10 od lewej |
W związku z tym, chciałbym zaprezentować Państwu audycję radiową "Radia Kielce" z 1990 r., autorstwa Marianny Karpińskiej, pt. „Gdy wybuchła wojna”. W programie o swych przeżyciach z pierwszych dni II wojny światowej opowiadają: Józef Przygoda z miejscowości Garbacz w gminie Waśniów oraz Józef Piwnik "Topola", brat płk. Jana Piwnika "Ponurego".
Dla czytelników bloga szczególnie ciekawa będzie zapewne relacja "Topoli", który ewakuował się z Warszawy wraz z bratem i jego kompanią policyjną. Jego wypowiedź rozpoczyna się w 25 min i 20 s audycji.
POSŁUCHAJ
Dziękuję kierownictwu "Radia Kielce" za zgodę na udostępnienie audycji
Źródła ilustracji:
1 - Zbiory rodziny Jana Piwnika.
2 - Ze zbiorów Kwatery Majora "Ponurego" w Janowicach.
Komentarze
Prześlij komentarz