Posty

Wyświetlanie postów z luty, 2018

Ryngraf od "Czarki"?

Obraz
Jakiś czas temu zwrócił się do mnie Pan Piotr Pintowski z Józefowa. Jego mama Zofia Pintowska, z domu Homolicka (rocznik 1904 r.), podczas wojny pod pseudonimem „Zofia”, jako tzw. „ciotka” pomagała cichociemnym zaaklimatyzować się w realiach okupowanej Polski. Jej lokal konspiracyjny mieścił się przy ul. Wilczej w Warszawie. Pani Zofia zmarła w 1995 r. Pozostawiła po sobie niezwykłą pamiątkę.

Akcja pod Górą Baranowską

Obraz
1. Niektóre akcje na szosach kończyły się inaczej niż ta na Górze Baranowskiej. Na zdjęciu niemiecka ciężarówka spalona w lipcu 1943 r. pod Szydłowcem przez Zgrupowania Partyzanckie AK „Ponury”. Przedstawiciele okupanta rzadko zapuszczali się w gęstwinę polskich lasów, gdzie czuli się niezbyt pewnie. Najczęściej dochodziło do tego podczas podróżowania drogami przebiegającymi przez kompleksy leśne. Nie każdy jednak z takiej podróży wychodził cało. Polskie podziemie wykonało szereg zasadzek na samochody niemieckie. Wielokrotnie w celu zdobycia niezbędnego zaopatrzenia. 26 lutego 1943 r. oddział dywersyjny pod dowództwem cichociemnego ppor. Waldemara Szwieca „Robota” przez kilka godzin zatrzymywał niemieckie auta na szosie przebiegającej przez Górę Baranowską koło Skarżyska-Kamiennej.

Kwatera Majora "Ponurego", jakiej już nie ma

Obraz
Jeszcze kilka lat temu w domu rodzinnym płk. Jana Piwnika "Ponurego" w Janowicach koło Opatowa funkcjonowała Kwatera Majora "Ponurego". Można było w niej obejrzeć pamiątki związane z "Ponurym" oraz jego bratem Józefem Piwnikiem "Topolą". Po śmierci Gustawy Sali, która opiekowała się domem Piwników, izba pamięci została zlikwidowana a zbiory przeniesione do Jednostki Wojskowej "GROM" im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej w Warszawie. Zapewne nie wszyscy z Państwa mieli okazję odwiedzić Janowice przed zamknięciem Kwatery. Zachęcam zatem do obejrzenia kilku zdjęć, jakie zrobiłem w tym urokliwym miejscu podczas rajdu rowerowego po Górach Świętokrzyskich w lipcu 2006 r.

Zagra-Lin uderza w Niemców

Obraz
Zachęcam do lektury tekstu Pawła Stachnika poświęconego akcjom bombowym wykonanym na terenie Rzeszy Niemieckiej przez oddział "Zagra-Lin" z Kedywu Komendy Głównej AK. Artykuł został opublikowany 20 lutego 2018 r. w dodatku historycznym do "Dziennika Polskiego". W treści znajdziecie kilka moich wypowiedzi na temat oddziału.

Akcja "Bollwerk" w Poznaniu

Obraz
1. Port handlowy na Warcie w Poznaniu Niemiecka polityka okupacyjna była szczególnie brutalna na obszarach bezpośrednio włączonych do III Rzeszy. Na terenie Wielkopolski, stanowiącej część tzw. Warthelandu (Kraju Warty), okupant dążył do całkowitego wyniszczenia pierwiastka polskiego. W związku z tym podziemie nie zdołało rozwinąć się na tym obszarze w takim stopniu jak w Generalnym Gubernatorstwie. Okręg ZWZ-AK Poznań nie był w stanie prowadzić działalności antyniemieckiej na szeroką skalę. Nie oznacza to jednak, że nie odniósł sukcesów w walce z wrogiem. Jednym z największych było zniszczenie w nocy z 20 na 21 lutego 1942 r. magazynów wojskowych w poznańskim porcie.

Stosunki "Ponurego" z partyzantką sowiecką na Nowogródczyźnie

Obraz
1. Przysięga VII Batalionu 77 Pułku Piechoty Armii Krajowej. Por. Jan Piwnik "Ponury" na pierwszym planie z mapnikiem Sytuacja Armii Krajowej na kresach północno-wschodnich w 1944 r. była niezwykle skomplikowana. Oprócz oczywistego przeciwnika, jakim był niemiecki okupant, którego zwalczanie było jak najbardziej uzasadnione, występował problem partyzantki radzieckiej. Sowieci pod sztandarami walki z Niemcami, dość często dopuszczali się akcji przeciwko oddziałom akowskim oraz polskiej ludności cywilnej. Jednym z oficerów, który musiał się zmierzyć z tym problemem był cichociemny por. Jan Piwnik „Ponury” – dowódca VII Batalionu 77 Pułku Piechoty Armii Krajowej.

Wokół "Ponurego" - zaczynamy

Obraz
Witam wszystkich bardzo serdecznie na blogu historycznym Wokół „Ponurego”. Znajdziecie tutaj sporo ciekawostek na temat cichociemnego płk. Jana Piwnika „Ponurego” oraz Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”. Duży nacisk zostanie ponadto położony na historię cichociemnych, akcje Armii Krajowej, działalność akowskiego kontrwywiadu oraz wszelkie aspekty związane z Polskim Państwem Podziemnym. Zapraszam Wojciech Königsberg