Gestapowcy zabici podczas Akcji "Pod Arsenałem"

Najsłynniejszą akcją uwalniania więźniów w okupowanej Polsce była niezaprzeczalnie Akcja "Pod Arsenałem". Odbicie 26 marca 1943 r. z rąk Gestapo phm. pchor. Jana Bytnara "Rudego" oraz 20 innych osób, na stałe przeszło do legendy "Szarych Szeregów" oraz historii Armii Krajowej.

PRZECZYTAJ O AKCJI "POD ARSENAŁEM"

Akcja została okupiona dość dużymi stratami po stronie polskiej. Jeżeli natomiast chodzi o straty niemieckie, to w literaturze przedmiotu najczęściej występuje informacja, że zginęło czterech Niemców, a siedmiu zostało rannych. Oprócz tego rannych było dwóch granatowych policjantów. Do tej pory udało się ustalić, że śmierć na pewno ponieśli dwaj pracownicy warszawskiego Gestapo jadący w więźniarce:

  • SS-Rottenführer Karl Schwarzmann, urodzony 24 sierpnia 1906 r. w austriackim Dobermannsdorf, który zmarł na miejscu.
  • SS-Rottenführer Emil Ham, urodzony 11 czerwca 1904 r. w Brüx w Okręgu Rzeszy Kraj Sudetów, który zmarł w szpitalu. (Możliwe, że Ham nie miał stopnia SS-Rottenführera, a jedynie prawo do noszenia munduru z takimi dystynkcjami)

W rocznicę akcji macie Państwo okazję zobaczyć dokumenty potwierdzające dane personalne gestapowców oraz fakt pochówku na niemieckim cmentarzu utworzonym podczas wojny na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Na początku lat 90. ubiegłego wieku ich prochy, wraz ze szczątkami ponad 2,5 tys. niemieckich żołnierzy tam pochowanych, zostały ekshumowane i przeniesione na niemiecki cmentarz wojenny w miejscowości Joachimów-Mogiły koło Skierniewic.

 


Powyżej zdjęcie grobu na cmentarzu w miejscowości Joachimów-Mogiły. Możliwe, że wymienieni na tablicy Niemcy, przy których także wskazano 26 marca jako datę śmierci, również zginęli podczas akcji lub zmarli w wyniku odniesionych ran:

  • Gefreiter Alfred Schuster (ur. 8 marca 1922 r. w Pleißen)
  • Obergefreiter Bernhard Diebold (ur. 23 maja 1904 r. w Schlatt)
  •  Engelbert Stockert (ur. 1 grudnia 1901 r. w Windischbuch)

 

Ponadto tego dnia w Warszawie zmarli również:

  • Obergefreiter Walter Bartels (ur. 26 listopada 1908 r. w Hamburg-Altona)
  • Gefreiter Aloys Volkmann (ur. 4 maja 1903 r. w Heuthen)

 

______________________________

Kopie dokumentów w zbiorach autora. 





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Sportowe rekordy cichociemnego mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego "Nurta"

Gdzie został pochowany Franz Kutschera?

80. rocznica śmierci cichociemnego płk. Jana Piwnika "Ponurego"