Akcja "Komitet Ukraiński"

1. Ppłk Mychajło Pohotowko

II RP była o wiele bardziej zróżnicowana pod względem narodowościowym od obecnej Polski. Najliczniejszą mniejszość narodową, około 16 procent ogółu mieszkańców, stanowili Ukraińcy. Część z nich w niemieckim ataku na Polskę upatrywała szansę na stworzenie własnej państwowości. W GG interesy ukraińskie reprezentował powołany w kwietniu 1940 r. Centralny Komitet Ukraiński w Krakowie, który pod przykrywką działalności samopomocowej oraz kulturalnej kolaborował z wrogiem. 31 marca 1944 r. szef warszawskiego oddziału komitetu Mychajło Pohotowko zginął od kul żołnierzy kontrwywiadu KG AK. 

Ukraiński Komitet Centralny stanowił centralę działających na terenie okupowanej Polski Ukraińskich Komitetów Pomocy. Na czele warszawskiego oddziału stał ppłk. Mychajło Pohotowko, urodzony 21 listopada 1891 r. w Baranowie w guberni charkowskiej. Od 1923 r. mieszkał w Warszawie. Jego zastępcą był por. Hryhorij Doroszenko, urodzony 23 kwietnia 1893 r. na Ukrainie, w literaturze przedmiotu występuje jako Szyło. Od 1943 r. komitet zajmował się werbunkiem ludzi do niesławnej Dywizji SS „Galizien”, czyli ukraińskiej jednostki SS. Mychajło zapracował sobie na „kulkę” także donoszeniem do gestapo. Na początku 1944 r. miarka się przebrała. Został skazany na karę śmierci.

2. Defilada ochotników do Dywizji SS "Galizien"

Do wykonania wyroku wyznaczono oddział bojowy kontrwywiadu KG AK „993/W”. Rozpracowanie Pohotowki prowadził znany powojenny muzyk Włodzimierz Bieżan „Klawisz” oraz wywiadowczyni Izabella Horodecka „Teresa” (z domu Malkiewicz). Bieżan biegle władał językiem ukraińskim. Przez swą matkę nawiązał kontakt z członkiem ukraińskiej orkiestry przy komitecie. Jak wspominał: Podczas spotkania rozmawialiśmy w języku ukraińskim, piliśmy bimber, ja grałem na akordeonie piosenki ukraińskie. Co zrobiło na gościu duże wrażenie. Starałem się zjednać tego sotnika – Chołowackiego. Podczas licznych toastów sotnik wyraził ubolewanie, że w ich orkiestrze nie ma takiego znakomitego akordeonisty i zaproponował mi współpracę. Skorzystałem więc z okazji i wyraziłem zgodę wstąpienia do ich orkiestry.

Pewnego dnia „Klawisz” zabrał matkę i „Teresę” na jeden z koncertów w komitecie przy ul. Kopernika 13. Na miejscu Bieżanowa wskazała Horodeckiej siedzącego wśród widowni Pohotowkę. W wyniku dalszych obserwacji podjęto decyzję, że zamiast wykonywania akcji na ulicy, jak wcześniej planowano, najlepiej będzie zdjąć konfidenta w jego domu. Niestety pierwsza próba likwidacji 14 lutego 1944 r. zakończyła się fiaskiem. Żołnierze z II plutonu pchor. Tadeusza Towarnickiego „Naprawy” próbowali dopaść zdrajcę w mieszkaniu przy ul. Kopernika. Jak wspominał jeden z uczestników akcji Lucjan Wiśniewski „Sęp”: Było rano, otworzyła nam żona. Starsza pani. Nie zwolniła jednak drzwi z łańcucha. Ale taki łańcuch to przecież nie jest przeszkoda. Mieliśmy wtedy granaty, mogliśmy je wrzucić do środka i tyle. Drzwi wyrzuciłoby z futryną. Pewnie ona by zginęła, a my w mieszkaniu wykończylibyśmy Pohotowkę. Nie zrobiliśmy tego. Ona zaczęła nas opieprzać, bo pomyślała, że jesteśmy podwładnymi jej męża, kazała nam iść do biura, a nie dobijać się do mieszkania. Grupa musiała się wycofać. Czujność Ukraińców wzmogło przecięcie kabla telefonicznego w jednej ze studzienek.

3. Włodzimierz Bieżan "Klawisz"

Druga szansa nadarzyła się 31 marca. Dzień wcześniej „Klawisz”, będąc w komitecie, dowiedział się, że następnego dnia Pohotowko będzie od rana rezydował w swym gabinecie. Około 7.00 Horodecka z Bieżanem przybyli do komitetu. Przez lekko uchylone drzwi w jednym z pokoi dostrzegli siedzącego za biurkiem Ukraińca. Bieżan natychmiast ulotnił się, aby z jednego z pobliskich lokali poinformować telefonicznie grupę likwidacyjną, że mają zielone światło do działania. Ustalone hasło brzmiało: Czy możecie do wielkiej cholery odebrać te książki? Odpowiedź: „Dobrze, dobrze, zaraz kogoś wysyłamy”.

Rolą „Teresy” było pilnowanie, aby Pohotowko nie opuścił budynku oraz poinformowanie grupy likwidacyjnej, gdzie się znajduje. Początkowo zadanie wydawało się niczym szczególnym dla doświadczonej wywiadowczyni. Jednak w miarę upływającego czasu zaczęła się coraz większa nerwówka. Co gorsza, stała się obiektem obserwacji nieznanego jej mężczyzny. Po jakimś czasie wrócił „Klawisz”, żeby sprawdzić, czy wszystko w porządku. Mocno się przeraził, kiedy w sali restauracyjnej na drugim piętrze spostrzegł grupę umundurowanych Ukraińców spożywających śniadanie. Jednak nie było już wyjścia, akcja musiała być kontynuowana. Po kilku minutach wyszedł na spotkanie likwidatorów. Widząc zbliżającą się grupę, niskim ukłonem dał znać, że mogą wkraczać do akcji.

4. Izabella Horodecka "Teresa"

Głównymi wykonawcami byli bracia Bąkowie: kpr. pchor. Bolesław „Szlak”, kpr. Leon „Doktur”, kpr. pchor. Stanisław „Burza” oraz kpr. Czesław Gwiaździński „Gołąb”. „Teresa” wskazała im pokój, w którym przebywał Pohotowko. Poprosiła także, aby zlikwidowali obserwującego ją mężczyznę, bo mógłby ją zidentyfikować przed gestapo. Po przekazaniu informacji opuściła komitet. Akowcy błyskawicznie wpadli do wskazanego pomieszczenia. „Szlak” i „Burza” na raty zlikwidowali Pohotowkę, „Gołąb” przeszukał szafę z dokumentami, a „Doktur” zastrzelił mężczyznę, który próbował ukryć się pod stołem, a wcześniej bacznie lustrował Horodecką. Jak się później okazało, był nim sam Doroszenko. W tym samym czasie trzej żołnierze stali na ubezpieczeniu na półpiętrze, a trzech kolejnych przy drzwiach wejściowych. Ich zadaniem było zatrzymywanie osób chcących wejść do środka. Podczas wycofania konspiratorów doszło do wymiany ognia z zatrzymanymi przy wejściu Ukraińcami. Śmierć ponieśli: Serhij Hamalij, Teodor Kohutiak oraz Walentyna Sołowiej. Zabici Ukraińcy zostali pochowani na cmentarzu prawosławnym na warszawskiej Woli.

Likwidacja Pohotowki oraz jego zastępcy została odnotowana przez gubernatora dystryktu warszawskiego dr. Ludwiga Fischera. W raporcie okresowym czytamy: W lutym zamordowano 20 Niemców, a w marcu 40. Zwiększyła się też liczba rannych, których było w lutym 55, a w marcu 41. Uderzająco wysoka jest także liczba zamordowanych Polaków. W lutym zamordowano 78 Polaków, a w marcu 126 nie-Niemców, wśród których byli też czołowi członkowie Komitetu Ukraińskiego.

Co ważniejsze, akcja dała również do myślenia przywódcom ukraińskim w Warszawie. W jednym z meldunków wywiadu wskazywano: W komitecie od śmierci Pogotowki (sic!) panuje przygnębienie i tendencja „niezadzierania” z Polakami.

5. Budynek przy ul. Kopernika 13 w Warszawie

______________________________

Źródła zdjęć:
1 - Автор: Павло Подобєд - Вісті братства колишніх вояків 1 УД УНА. — Мюнхен. — 1954. - Ч. 43-44, GNU FDL, https://uk.wikipedia.org/w/index.php?curid=819371, dostęp: 26.03.2020. 
2 - By Stanisław Potocki - Muzeum Historyczne Sanok, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2726306, dostęp: 26.03.2020. 
3 - Narodowe Archiwum Cyfrowe, w: Wojciech Königsberg, AK 75. Brawurowe akcje Armii Krajowej, Kraków 2017.
4 - Izabella Maria Horodecka, Muzeum Powstania Warszawskiego, https://www.1944.pl/powstancze-biogramy/izabella-horodecka,11826.html, dostęp: 26.03.2020. 
5 - Fot. Wojciech Königsberg.

https://wokol-ponurego.blogspot.com/p/test_22.html


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Sportowe rekordy cichociemnego mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego "Nurta"

Gdzie został pochowany Franz Kutschera?

80. rocznica śmierci cichociemnego płk. Jana Piwnika "Ponurego"