"Strażak" o cichociemnych

1. Mapa autorstwa Kazimierza Śliwy

Zapewne część osób kojarzy mapę przedstawiającą trasę jaką płk Jan Piwnik „Ponury” przebył od września 1939 r. do śmierci w Bohdanach pod Jewłaszami 16 czerwca 1944 r. Jej autorem był najmłodszy cichociemny mjr Kazimierz Śliwa „Strażak 2”. Śliwa, rocznik 1925, skoczył do kraju w ramach operacji lotniczej „Przemek 1” w nocy z 21 na 22 września 1944 r. Po zrzucie został przydzielony do 3 Pułku Piechoty Legionów AK. Następnie pracował w konspiracji przy radiostacji pułkowej, utrzymując łączność z komendą Inspektoratu w Starachowicach oraz bazą przerzutową we Włoszech.

Mimo, że nie dane mu było walczyć u boku „Ponurego”, zafascynowany jego osobą, w latach 70-tych ubiegłego wieku wielkim nakładem pracy stworzył powyższe dzieło, a następnie przekazał do  Kwatery Majora „Ponurego” w Janowicach.

2. Kazimierz Śliwa w 1986 r. na Uroczystościach Wykusowych

Nie jest to jednak jedyne dzieło Kazimierza Śliwy. Stworzył także liczący 154 strony album poświęcony historii cichociemnych, w którym ukazał dzieje tej niezwykłej formacji na tle wydarzeń II wojny światowej. W pracy w kilku miejscach ukazane są sylwetki skoczków związanych ze Zgrupowaniami Partyzanckimi AK „Ponury” oraz powojenna działalność środowiska kombatanckiego ku czci świętokrzyskich partyzantów.

3. Jedna ze stron albumu

Jak podkreśla Adam Przykucki, autor strony internetowej http://www.cichociemni.org, gdzie album K. Śliwy został zamieszczony w wersji elektronicznej: Stworzenie odręcznie tak wielkiego albumu wymagało miesięcy ciężkiej pracy, ręcznie rysowane mapy, starannie przepisywane teksty, dobierane i wklejane dane oraz zdjęcia. Wszystko to z myślą o przekazaniu tych informacji dla przyszłych pokoleń i upamiętnieniu bohaterskich losów Cichociemnych. Praca i trud jaki jeden człowiek musiał włożyć w opracowanie tylu danych jest naprawdę godna uwagi.

Kazimierz Śliwa zmarł w 2015 r. Spoczął na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku.

Album można zobaczyć TUTAJ

________________________________________
Źródła ilustracji:
1 - Zbiory Kwatery Majora "Ponurego" w Janowicach (Fot. Wojciech Königsberg)
2 - Fot. Stanisław Dudek
2 - http://www.cichociemni.org

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gdzie został pochowany Franz Kutschera?

Likwidacja Mieczysława Darmaszka - jedyna egzekucja wykonana przez oddział kobiecy

Za Michniów. Akcja odwetowa pod Suchedniowem