80. rocznica potyczki III Zgrupowania na Kamieniu Michniowskim
1. Stanisław Pałac w 1946 r. |
2. Kamień Michniowski z widocznym wejściem do tzw. Jaskini "Ponurego" |
Po usamodzielnieniu Zgrupowań przez cichociemnego por. Jana Piwnika „Ponurego” w sierpniu 1943 r. III Zgrupowanie, dowodzone przez ppor. Stanisława Pałaca „Mariańskiego”, zostało wysłane na ziemię opatowską. Bazą oddziału był Szczytniak w Paśmie Jeleniowskim Gór Świętokrzyskich. W przeciągu kilku tygodni „Mariański” oczyścił teren z pospolitego bandytyzmu, który był zmorą okolicznej ludności oraz przeprowadził szereg akcji niszczenia infrastruktury służącej okupantowi.
W trzeciej dekadzie miesiąca Piwnik wezwał wszystkie Zgrupowania na Wykus. Oddział „Mariańskiego” wyruszył nocą 22 sierpnia, kierując się w stronę Michniowa, gdzie planowano wypocząć i dalej kontynuować marsz w Lasy Siekierzyńskie. Jak relacjonował Franciszek Aleksanderek „Cichy”: Po długim marszu nocnym z rejonu Gór Świętokrzyskich przecięliśmy drogę między Bodzentynem a Michniowem w rejonie Wzdołu Rządowego. Wczesnym świtem osiągnęliśmy rejon Kamienia Michniowskiego, około godz. 7.00 (licząc po słońcu) jako miejsce postoju zajęliśmy teren obozu, blisko dukty, która prowadziła po grzbiecie wzgórza.
3. Pierwszy z lewej Franciszek Aleksanderek "Cichy" w 1942 r. |
Jak podawała placówka AK we Wzdole Rządowym, Niemcy użyli kilku podwód do wywiezienia rannych i zabitych. Dokładniejsze informacje zdobyła placówka w Suchedniowie. Według nich pięciu żandarmów zginęło, a dwóch odniosło rany. Po stronie akowskiej śmierć poniósł erkaemista NN „Sowa”. Był to gruziński czerwonoarmista, który wstąpił do polskiej partyzantki wraz z grupą rodaków zbiegłych z niemieckiego obozu jenieckiego pod dowództwem kapitana Armii Czerwonej NN „Kwebeka” vel „Kazbeka”. Aleksanderek wspominał: Nasze zgrupowanie niosło jednego ciężko rannego „Sowę” – Gruzina z drużyny kpt. „Kazbeka”. „Sowa” miał pozycję strzelecką obok mnie, może 2–3 m. Otrzymał prawdopodobnie „rykoszet” w puls głowy, żadnego krwawienia. „Sowa”, najmłodszy z grupy gruzińskiej, zmarł po około 2 godzinach. (…) Pochowaliśmy „Sowę” w odległości około 2 km od miejsca potyczki, gdzie nastąpił odpoczynek w drodze na Wykus.
4. Tablica informacyjna znajdująca się na Kamieniu Michniowskim |
WSPÓŁCZESNE ŚLADY:
Stanisław Pałac zmarł 30 listopada 1983 r. Został pochowany w Żyrardowie. W listopadzie 1987 r., zgodnie z jego ostatnią wolą, szczątki ekshumowano i przeniesiono na cmentarz koło kościoła w Nagorzycach u podnóża Pasma Jeleniowskiego Gór Świętokrzyskich. Rok później w tym samym grobie spoczęła jego żona Eliza Pałac „Ela”, łączniczka III Zgrupowania.
Na nagrobku oprócz tradycyjnych napisów znajdują się dodatkowo dwie tabliczki pamiątkowe. Na większej widnieją słowa: Ś.+P./ STANISŁAW PAŁAC/ KPT. „MARIAŃSKI”/ D-CA III ZGRUPOWANIA ŚWIĘTOKRZYSKICH ZGRUPOWAŃ/ PARTYZANCKICH ARMII KRAJOWEJ „PONURY”/ Z-CA D-CY I BAT. 2 P.P. LEG. AK/ ODZNACZONY KRZYŻEM SREBRNYM VIRTUTI MILITARI/ KRZYŻEM WALECZNYCH, KRZYŻEM ARMII KRAJOWEJ/ MEDALEM WOJSKA, MEDALEM PRO FIDE ET PATRIA/ ODSZEDŁ NA WIECZNĄ WARTĘ 30.XI.1983 R. Na mniejszej napisane jest: Ś.+P./ ELIZA PAŁAC/ PS. „ELA”/ ŁĄCZNIK III ZGRUPOWANIA MARIAŃSKIEGO/ ODZN: KRZYŻEM ARMII KRAJOWEJ/ MEDALEM WOJSKA POLSKIEGO/ ZM. 22.IV.1988 R.
5. Grób Stanisława i Elizy Pałaców na cmentarzu w Nagorzycach |
Tekst na podstawie: Wojciech Königsberg, AK 75. Brawurowe akcje Armii Krajowej, Kraków 2021.
Źródła ilustracji:
1 - Zbiory Szczepana Mroza.
2, 4 - Fot. Mariusz Gruszczyński.
3 - Zbiory Franciszka Aleksanderka.
5 - Fot. Wojciech Königsberg.
Komentarze
Prześlij komentarz