"Strażak" o cichociemnych
1. Mapa autorstwa Kazimierza Śliwy |
Zapewne część osób kojarzy mapę przedstawiającą trasę jaką płk Jan Piwnik „Ponury” przebył od września 1939 r. do śmierci w Bohdanach pod Jewłaszami 16 czerwca 1944 r. Jej autorem był najmłodszy cichociemny mjr Kazimierz Śliwa „Strażak 2”. Śliwa, rocznik 1925, skoczył do kraju w ramach operacji lotniczej „Przemek 1” w nocy z 21 na 22 września 1944 r. Po zrzucie został przydzielony do 3 Pułku Piechoty Legionów AK. Następnie pracował w konspiracji przy radiostacji pułkowej, utrzymując łączność z komendą Inspektoratu w Starachowicach oraz bazą przerzutową we Włoszech.
Mimo, że nie dane mu było walczyć u boku „Ponurego”, zafascynowany jego osobą, w latach 70-tych ubiegłego wieku wielkim nakładem pracy stworzył powyższe dzieło, a następnie przekazał do Kwatery Majora „Ponurego” w Janowicach.
2. Kazimierz Śliwa w 1986 r. na Uroczystościach Wykusowych |
Nie jest to jednak jedyne dzieło Kazimierza Śliwy. Stworzył także liczący 154 strony album poświęcony historii cichociemnych, w którym ukazał dzieje tej niezwykłej formacji na tle wydarzeń II wojny światowej. W pracy w kilku miejscach ukazane są sylwetki skoczków związanych ze Zgrupowaniami Partyzanckimi AK „Ponury” oraz powojenna działalność środowiska kombatanckiego ku czci świętokrzyskich partyzantów.
3. Jedna ze stron albumu |
Jak podkreśla Adam Przykucki, autor strony internetowej http://www.cichociemni.org, gdzie album K. Śliwy został zamieszczony w wersji elektronicznej: Stworzenie odręcznie tak wielkiego albumu wymagało miesięcy ciężkiej pracy, ręcznie rysowane mapy, starannie przepisywane teksty, dobierane i wklejane dane oraz zdjęcia. Wszystko to z myślą o przekazaniu tych informacji dla przyszłych pokoleń i upamiętnieniu bohaterskich losów Cichociemnych. Praca i trud jaki jeden człowiek musiał włożyć w opracowanie tylu danych jest naprawdę godna uwagi.
Kazimierz Śliwa zmarł w 2015 r. Spoczął na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku.
Album można zobaczyć TUTAJ
________________________________________
Źródła ilustracji:
1 - Zbiory Kwatery Majora "Ponurego" w Janowicach (Fot. Wojciech Königsberg)
2 - Fot. Stanisław Dudek
2 - http://www.cichociemni.org
Komentarze
Prześlij komentarz